Wypadanie włosów – dotyczy każdego z nas
Licznie wypadające włosy to zmora wielu kobiet. Panie, chcąc uratować swoją ubywającą ilość włosów, sięgają po różnorodne metody, które nie zawsze są dobrym rozwiązaniem. Warto dowiedzieć się wszystkiego o wypadających włosach, by później dobrać najlepszy środek walki z problemem.
Należy pamiętać o tym, że samo wypadanie włosów nie jest kłopotem – codziennie gubimy włosy, co jest naturalną koleją rzeczy. Włosy stare i osłabione wypadają, pozwalając tym silniejszym na wzrost. Jednakże zwiększona liczba gubionych włosów jest problemem – codziennie wypada nam do ok. 200 włosów. Gubimy je w ciągu całego dnia, nie zwracając na to zbytniej uwagi. Kłopot zaczyna się wtedy, gdy przy codziennym czesaniu wypada nam cała kępka. Wtedy należy działać.
Wypadające włosy sygnalizują choroby
Bardzo często jest tak, że ilość wypadających włosów zwiększa się ze względu na osłabienie organizmu przez chorobę. Jeśli w czasie przeziębienia czy grypy gubimy więcej włosów – nic w tym dziwnego. Nasz organizm jest słabszy i potrzebuje czasu na regenerację – wtedy nie skupia się na utrzymywaniu czupryny, ale na wydalaniu bakterii.
Jednak bardzo często zdarza się tak, że czujemy się relatywnie dobrze, a włosy wypadają nam garściami. Wtedy należy udać się do lekarza, który potwierdzi albo wyeliminuje obecność choroby. Liczne zaburzenia zdrowotne mogą być przyczyną zwiększonego wypadania włosów, jednak najczęściej występującymi są: zaburzenia hormonalne, zaburzenia funkcjonowania tarczycy, anemia. W przypadku rzeczywistego występowania problemów zdrowotnych, opiekę nad pacjentem (a w konsekwencji włosami) obejmie lekarz, który zaleci stosowanie odpowiednich środków prewencyjnych zmniejszających osłabienie organizmu.
Złe odżywianie się
Nie zawsze choroby są przyczyną tak licznego wypadania włosów. Źle dobrana dieta, nagła utrata wagi – czynniki te mogą doprowadzić do gubienia jeszcze większej liczby włosów. Warto zapoznać się z dwoma kwestiami dotyczącymi wypadania włosów a odżywiania: dostarczanie małej ilości pokarmów osłabia organizm – doprowadza do sytuacji, w której jest on wystawiony na ciężką próbę i utratę zwykle posiadanych zapasów tłuszczu; ograniczenie spożywania jedzenia doprowadza do dostarczania mniejszej ilości substancji odżywczych koniecznych do prawidłowego funkcjonowania człowieka. Na włosy najgorzej działa niedobór żelaza, który w konsekwencji może doprowadzić do anemii.
Również warto pamiętać o tym, że zaburzenia odżywiania, takie jak np. bulimia czy anoreksja, mają ogromny wpływ na cały organizm, a w konsekwencji na włosy.
Niszczycielski stres
Również stres jest częstą przyczyną wypadania włosów. Nagłe trudne sytuacje lub długotrwały stres również osłabiają organizm. Dodatkowo wiele osób w trakcie przeżywania największych emocji często przeczesuje włosy palcami lub je ciągnie, co zwiększa ilość gubionych włosów.
Urazy mechaniczne
Należy wiedzieć o tym, że nieodpowiednia pielęgnacja może skutkować gubieniem kosmyków. Najczęstszą przyczyną jest za mocne wiązanie włosów (mocno ściśnięte gumki), korzystanie z prostownic/lokówek czy częste farbowanie. W przypadku takich przyczyn najlepiej jest ograniczyć korzystanie z takich rozwiązań, a jeśli nie da się ich uniknąć, należy używać odpowiednich środków wzmacniających włosy.
Jak ratować wypadające włosy?
W przypadku niezdiagnozowania choroby należy wziąć sprawy w swoje ręce. Na samym początku należy wyeliminować przyczynę wypadania włosów (w przypadku zaburzeń zdrowotnych zajmie się tym lekarz) – złe odżywianie, stres, bądź liczne nadwyrężanie włosów. Jak to zrobić?
Nieprawidłowe odżywianie – wizyta u dietetyka powinna rozwiązać problem. Człowiek ten wskaże, co należy robić, by jakość przyjmowanych produktów była lepsza. Można też spróbować działać na własną rękę – wyeliminować pokarmy przetworzone i zawierające dużą ilość tłuszczu, cukru i soli. Należy dodać do tego więcej warzyw i owoców, a także białe mięso. Taka zmiana wpłynie pozytywnie nie tylko na włosy, ale na cały organizm i jego kondycję.
Stres – niestety często zdarza się tak, że nie da się całkowicie ograniczyć napięcia, które przeżywamy na co dzień. W takim przypadku należy pamiętać o porządnym relaksie po wykonanych obowiązkach i posiadaniu chwili dla siebie. Podczas takiego wolnego czasu należy robić to, co nam się podoba i w czym się realizujemy. Posiadanie zainteresowań to świetny pomysł na odstresowanie się – działamy pożytecznie, a jednocześnie relaksujemy się i spełniamy, odczuwając satysfakcję. Należy pamiętać o wysypianiu się, gdyż nieprawidłowa ilość snu działa destruktywnie na całego człowieka.
Nieprawidłowa pielęgnacja – ograniczenie stosowania lokówek i prostownic oraz suszarek to podstawa. Oczywiście nie zawsze można całkowicie wyeliminować korzystanie z tych urządzeń, ale już samo zmniejszenie używania ich wpłynie pozytywnie na włosy i na rachunek z elektrowni. Należy zrezygnować z częstego wiązania włosów, gdy nie jest to konieczne, a jeśli już trzeba to zrobić, powinno się korzystać z miękkich gumek do włosów, a nie twardych gumek-recepturek. Jeśli farbowanie włosów jest konieczne, należy pamiętać o odpowiednich odżywkach i środkach do pielęgnacji swoich kosmyków.
Co jeszcze można robić?
Dodatkowo można pokusić się o korzystanie z daru natury – skrzypu polnego, który wspaniale działa na włosy, paznokcie i skórę. Bogata zawartość krzemu wzmacnia włosy, nie pozwalając im na tak liczne wypadanie. Skrzyp polny można kupić w wielu sklepach, sklepach zielarskich lub można samodzielnie zebrać roślinę.
Wypadanie włosów nie musi być szarą codziennością. Wręcz przeciwnie. Ograniczenie ilości gubionych włosów jest konieczne do tego, by czuć się dobrze. Organizm codziennie daje nam wiele informacji, których nie powinniśmy ignorować. Jedną z nich jest właśnie gubienie kosmyków – w ten sposób otrzymujemy komunikat o tym, że coś jest z naszym ciałem nie tak i należy to sprawdzić. Na wypadanie włosów wpływa wiele czynników, dlatego też należy dokładnie wypadać przyczynę. Wyeliminowanie jej sprawi, że na szczotce znajdzie się mniej kosmyków.