Kosmetyki

Gorączka trzydniowa: co warto o niej wiedzieć?

Gorączka

Trwa zaledwie trzy dni, jednak dla rodziców małego pacjenta jest to okres dłużący się i męczący. Gorączka trzydniowa to częsta choroba wieku dziecięcego, o której każdy rodzic powinien co nieco wiedzieć. Im większa wiedza, tym większa szansa na to, że choroba ta nie wyrządzi większych szkód.

Czym jest gorączka trzydniowa?

Gorączka trzydniowa to choroba zakaźna, która, mimo problemów z wysypkami oraz z fatalnym samopoczuciem, zazwyczaj nie jest chorobą groźną. Wymaga jednak odpowiedniego leczenia, a jego brak może odbić się negatywnie na ogólnej formie dziecka lub też stać przyczyną niepotrzebnych komplikacji. Większość pacjentów to dzieci poniżej trzeciego roku życia. Przypadki tej choroby po ukończeniu 3 roku życia są sporadyczne.

Jakie są objawy choroby?

Objawy gorączki trzydniowej są dość typowe. Wysoka gorączka, która utrzymuje się przez trzy dni, oraz wysypka, która zaczyna się pojawiać w czwartym dniu choroby – oto objawy, które lekarzom oraz doświadczonym rodzicom są już doskonale znane. Wysypka ta ma formę jasnoczerwonych plamek, a głównym obszarem jej występowania staje się tułów. Znacznie rzadziej pojawia się ona na twarzy dziecka. Choć wysypka taka wzbudza często niepokój, w przypadku prawidłowo przebiegającej trzydniówki nie jest ona większym problemem. Znika po 2-3 dniach, nie pozostawia jednocześnie po sobie śladów.

Gorączka trzydniowa a leczenie

Choć ta choroba nie jest traktowana jako groźny problem, odpowiednie leczenie jest tu bardzo ważne. Lekarz doradzi, w jaki sposób można złagodzić dolegliwości związane z gorączką, na bieżąco będzie też kontrolował stan zdrowia dziecka. To ważne, bo komplikacje, choć bardzo rzadkie, mogą się przecież pojawić. Leczenie polega jednak w zdecydowanej większości przypadków na podawaniu dziecku leków obniżających temperaturę. Pamiętajmy, że może je przepisać tylko i wyłącznie lekarz po zbadaniu dziecka. Czasem pomaga podawanie małemu pacjentowi leków przeciwdrgawkowych oaz wykonywanie zimnych okładów. Ważne jest też podawanie dziecku sporych ilości płynów, dzięki czemu uniknie się problemów związanych z odwodnieniem organizmu.

Exit mobile version